کیش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


جزيره زيباي كيش واقع در آبهاي گرم خليج هميشه فارس در فاصله اندكي ار سرزمين اصلي قرار گرفته است . اين جزيره از شمال با آبادي گُرزه با فاصله 7 كيلومتر و از جنوب شرقي با ابوظبي با فاصله 230 كيلومتر در ارتباط است.
جزيره شكلي نزديك به بيضي دارد و قطر بلند آن كه امتدادي شرقي غربي است 45/15 كيلومتر است و قطر كوتاه آن كه امتداد شمالي جنوبي جزيره را مي پيمايد برابر با 9/7 كيلومتر است. بلندترين نقطه جزيره 45 بوده است كه به دليل ساخت فرودگاه اين ارتفاع به عدد 35 رسيده است.
آبزيان دورادور جزيره چه از نوع خوراكي يا تزئيني به كمك سواحل مرجاني كيش و آبهاي گرم خليج فارس از تنوع قابل توجهي برخوردار است. از ماهي هاي خوراكي مي توان به قباد- راشكو- حلوا سفيد- شوريده- حلوا سياه- شهري- شانك- هاوور- سرخو- ميش ماهي- سنگسر- سبيشي خارو و ساردين اشاره كرد و ديگر آبزيان معروف آن مي توان به كوسه ماهي- نهنگ- دلفين- اره ماهي- سفره ماهي و گاو آبي اشاره كرد.

 

از لحاظ تاريخي
كيش از هزاران سال پيش مسكوني و يكي از پايگاههاي مهم بازرگاني در خليج فارس بوده است. بعد از وقوع زلزله در بندر تاريخي سيراف (Siraf) كه نزديكي بندر طاهري امروزي است. بازماندگان اين بندر پر رونق رفته رفته جزيره كيش را بر مي گزينند.
از قرن پنجم به بعد كيش موقعيت استثنايي به خود مي گيرد و مركز مهم تجاري و بازرگاني هندوچين از يكسو و غرب آفريقا از سوي ديگر همچنين مركز كنترل كشتي راني در خليج فارس بوده است. تجارت مرواريد در كيش و جزيره بحرين صورت مي گرفته است و بسيار پر سود و رونق بوده است. استاد سخن سعدي شيرازي نيز اشاره به شبي دارد كه در كيش سپري نموده است. جزيره داراي آب شيرين و نخلستان هاي حاصلخيزي بوده است به طوري كه يكي از بهترين مراكز تهيه آب شيرين در خليج فارس همين جزيره است. به گفته ساكنان بومي جزيره تا چندي پيش شيوخ شارجه بواسطه تامين آب شيرين از جزيره كيش به عمران و آباداني جزيره مي پرداختند.

 

اماكن تاريخي آن عبارتند از :

 

 1. 1- شهر تاريخي حريره
 2. 2- مسجد ماشه
 3. 3- مسجد سفين

 

از نظر تقسيمات سياسي
كيش همواره متعلق به ايران و جزو نواحي فارس محسوب مي گرديده است. در زمان اتابكان فارس حاكم جزيره كيش حكمران تمام جزاير خليج فارس گرديد و محل دولت خانه اتابكان شد و خزانه ناحيه فارس در آن نگهداري مي گرديد اوضاع جزيره تا قرن دهم نجومي پيش مي رود تا اينكه با ظهور پرتغالي ها و انگليسي ها مقدمات ريشه دوانيدن دول اروپائي فراهم مي شد. با ورود اروپائيان به خليج فارس تعادل و اوضاع جزاير به خطر مي افتد، صف دولت هاي نابخرد قاجاريه به تقويت قواي بيگانه دامن مي زد. جنگ فقر و ويراني ميراث اين دوره تاريك در خليج فارس بوده است به طوري كه جزيره در سال 1320 جمعيتي برابر 1500 نفر دارد و از عمارت هاي بزرگ جزيره، نخلستان هاي شاداب و سرسبز آن اثري ديده نمي شود. در سال 1347 جزيره به عنوان بندر آزاد توريستي انتخاب مي شود و سازمان عمران كيش تشكيل مي گردد و عمليات عمراني شروع مي شود. با حضور سران دولت وقت پروژه هاي تاسيساتي در روز 7 آبان سال 1356 افتتاح مي گردد و اولين هواپيماي كنكورد در فرودگاه كيش به زمين مي نشيند. بعد از انقلاب اسلامي در سال 1358 دولت سازمان عمران كيش را به سازمان ايرانگردي جهانگردي ملحق مي‌كند و دولت كيش را منطقه تجارت آزاد داخلي اعلام مي كند و از آن پس تاكنون جزيره تغييرات بسياري را به خود ديده است. در سال 1361 هيات دولت سازمان عمران كيش را زير مجموعه وزير مشاور در امور اجرايي قرار مي دهد.

 

اماكن ديدني و تفريحي

 

 1. 1- كشتي يوناني
 2. 2- پارك دلفين ها
 3. 3- سواحل مرجاني و صخره اي
 4. 4- غواصي و تماشاي ديدني هاي كف دريا
 5. 5- آب انبار و بادگيرهاي آن
 6. 6- بازارهاي پرديس- مريم- مرجان- منطقه آزاد و...
 7. 7- پارك آهوان
 8. 8- گذر هنرمندان و مشاهير
 9. 9- درختان لور در روستاي باغو
 10. 10- پرورش شتر و بازديد آزاد
 11. 11- پيست دوچرخه سواري ساحلي
 12.  

 

 

 

All rights reserved-Designed By  silkfly.ir