جزیره قشم

 

جزیره پهناور قشم با مساحتي نزديك به 1500 كيلومترمربع نه تنها بزرگترين جزيره ايران بلكه از بسياري از كشورهاي مستقل جهان نيز بزرگتر است. اين جزيره همچون يك دولفين زيبا و بزرگ در تنگه استراتژيك هرمز واقع شده است و فاصله آبي شهر قشم از بندرعباس 22 كيلومتر و نزديكترين فاصله آبي جزيره قشم با سرزمين ما در 1/8 كيلومتر در حد فاصل بندر لافت و روستاي پهل از توابع بندر خمير است.

سكنه  جزيره مردماني متدين، ميهمان نواز، زحمتكش و پايبند به آداب و رسوم سنتي زيباي خود هستند. لباس سنتي زنان و مردان، موسيقي بومي، صنايع دستي و گويش محلي از جلوه هاي فرهنگي ويژه اين جزيره مرزي است. گزينش نامهايي چون ديرستان رمكان، درگهان، سوزا، رمچاه، دولاب، كاني و... براي شهرها و روستاها همه يادآور علاقه و توجه عميق مردم اين بخش از كشورمان به فرهنگ و تمدن ديرپاي ايران زمين است. مردم جزيره قشم همه مسلمانند.

آداب و رسوم
آداب و رسوم سنتي و اعتقادي مردم قشم برخاسته از تاريخي پرفراز و نشيب و سراسر حادثه، مبارزه و پايداري آنها است. جلوه هايي از اصالت قشمي ها را مي توان در آيين هاي زيباي عروسي، عبادت و عزاداري، موسيقي بومي، معماري ويژه با بهره گيري از بادگيرها، صنايع دستي، پوشاك زنان و مردان و بسياري از رفتارهاي سنتي اين مردم مشاهده كرد.

ديدني هاي جزيره قشم
.

كوههاي قشم، در جزيره قشم كوههاي كم ارتفاع فراوان است. سطح اين كوهها را لايه هاي مرجاني، اسفنجي و دوكفه اي پوشانده كه خود موجب حفاظت خاكهاي نرم شنيست و مارن زيرسطح مرجاني شده است.

 

 

جنگل دريايي حرا

 

اكوسيستم جنگلهاي حرا، درختاني است كه در آب دريا رشد مي كنند و اكوسيستم پربازدهي را مي سازند. در اين جنگلها دو گونه حرا و چندل وجود دارد. بسياري از گونه هاي آبزي و حيات وحش وابستگي مستقيم و غير مستقيم به حرا دارند و اين جنگلها در پيرامون خود محيط مناسبي را براي رشد و پرورش ماهيان فراهم مي كنند. اكوسيستم دريايي حرا به دليل استفاده انسان و سوخت و تغذيه و دام، بسيار حائز اهميت است. آب در طول شبانه روز 2 بار عقب نشيني مي كند و 2 بار پيشروي، اين عمل مداوم شرايط زيستي ويژه اي به اين جنگل دريايي مي بخشد.

 

جوامع جنگلي مانگرو ( حرا) در طول ميلينها سال موفق شده اند تا سازگاري اعجاب انگيزي با آب شور دريا و سواحل جزر و مدي پيدا كنند. اصولا اين گياهان قادر نيستند دماي كمتراز 5 درجه سانتي گراد را تحمل كنند. ضمن اينكه شوري بين 20 تا 32 در هزار براي رشد آنها مناسب است. مانگرو يكي از مقاومترين گونه ها محسوب مي شود كه با حداقل نيازهاي خاص گياهان مانگرو، در سواحل و امتداد كوهها توسعه مي يابد. يكي از ويژگي هاي درختچه حرا، ريشه آن است. ريشه هاي اصلي حرا كوتاه و كم عمق اند و از آنها ريشه هاي فرعي و باريك و عمودي اسفنجي به سمت بالا منشعب شده و بطور متوسط تا 30 سانتي متر از سطح زمين بالاتر مي روند. اين ريشه هاي هوايي بتدريج دور درخت را پوشش مي دهند و تبديل به يك شبكه مي شوند و به اين ترتيب امكان زيستگاه در چنين محيط باتلاقي فراهم مي كنند. اين ريشه ها از شوري اطراف نيز مي كاهند تا امكان تغذيه گياه از آب بسيار شور دريا ميسر شود. جنگلهاي دريايي حرا در شبانه روز دو بار در آب دريا آبتني مي كنند. هنگام مد ماهيان زيادي به طرف جنگل حركت مي كنند و صيادان محلي نيز به خوبي اين را مي دانند.

 

درخت انجير معابد، از رستني هاي شگفت انگيز مناطق حاره بويژه جزاير خليج فارس درخت هميشه  سبزلورمعروف به انجير معابد است كه تاجي بسيار بزرگ با ريشه هاي هوايي متعدد دارد و ميوه رسيده نارنجي رنگ آن مطبوع و خوراكي است.
يكي از زيباترين اين درختان در روستاي تم سنيتي منطقه توريان قرار دارد و در نزديكي آن بقعه اي ديدني با طرح معماري كهن با نام زيارت پير واقع است.

 

غارنمك، بخشي از كوههاي جزيره قشم به دليل انباشتگي و رسوب نمك موجود در آب دريا در گسل هاي عميق تبديل به كوهها و غارهاي نمكي شده اند. كوه نمكدان در جنوب غربي جزيره با ديگر معادن و غارهاي نمكي جزيره از يك جنس هستند. قنديلها و بلورهاي نمك در داخل غارهاي بزرگ و جريان آب نمك آلوده در بيرون غار منظره دلپذيري به غارها و كوههاي نمكي جزيره قشم بخشيده اند.

 

غارهاي خربس، به فاصله 11 كيلومتري از شهر قشم (در جاده مجاور ساحل جنوبي) غارهاي خربس برسينه كوهي مشرف به دريا و دشتي ميانكاسه قرار گرفته است خربس از غارهاي دريايي است كه براثر گرداب و تخليه ماسه ها از حفره سنگها به وجود آمده است. عمر غار بسيار طولاني است اما در دوره هاي پيش از اسلام با افزودن به وسعت غار و بخشهاي تالار و دهليزهاي انشعابي به احتمال زياد از آن براي پناهگاه كودكان، زنان و سالخوردگان به هنگام يورش دشمن استفاده مي شده است

 

 

 

.
مجموعه تاريخي فرهنگي لافت، در بندر تاريخي لافت و در كنار قلعه نادري حلقه هاي چاه آب فراواني به چشم مي خورد كه مردم اين منطقه با زحمت زياد در دل سنگهاي شيستي كفه انتهاي محوطه حفر كرده اند. تل مشرف براين چاهها با سطح سنگي مرجاني آب باران را به گودال محل چاهها هدايت مي كند و چون كفه چاهها به لايه هاي گچي ختم شده است آب براي مدتي طولاني نسبتا سالم و خنك در آن باقي مي ماند. مي گويند تعداد اين چاهها به تعداد ايام سال كبيسه 366 حلقه بوده و مردم در هر روز از سال دهانه يكي از آنها را باز و از آن استفاده مي كردند. گذشته از چاههاي آن يك آب انبار سنتي بزرگ، مسجد هاي زيبا، خانه هاي قديمي، درخت نياز (معروف به خواجه كريم) و بازمانده قلعه نادري همچنين بافت قديمي لافت با انبوه بادگيرها و كارگاههاي لنج سازي از جمله جاذبه هاي لافت است.

 

 

 
آبگيرها، از سدهاي ديدني و تاريخي قشم يكي سد پي پشت است. تاسيسات تقسيم آب اين سد حداقل از دوره ساساني است و ديگر آبگير ديدني جزيره قشم سد گوران است.
كارشناسان ميراث فرهنگي تاكيد دارند كه پي اوليه سد از دوره هخامنشي و قسمت بالا و تاج آن از دوره ساساني است. از جمله آبگيرها و سدهاي مهم قشم مي توان سدهاي خالصي،سيماب،توريان وسلماب را نام برد

">

.
قلعه پرتغالي ها، در سال 1507 ميلادي آلبوكرك درياسالار پرتغالي جزاير دهانه خليج فارس را تصرف كرده و از اين طريق برراه بازرگاني دريايي بين هند و اروپا تسلط يافت، چيرگي پرتغاليها براين آبراه مهم دريايي 110 سال طول كشيد. در اين مدت آنها به ساختن دژها و استحكاماتي پرداختند كه از آن جمله دژهاي هرمز ، قشم و لارك است.
قلعه قشم با مساحتي بيش از 2 هزار متر مربع از سنگهاي آهكي و گچي با ملاط ساروج محلي ساخته شده و طي يك قرن چندين بار استحكام بخشي يافته است. اين دژ راست گوشه است. چهاربرج در چهارگوشه و بازوهايي بلند دارد كه توپ و منجنيق ها برروي پهناي آن مستقر مي شده اند قلعه قشم كاربردي چون يك انبار بزرگ يا جاي نگهداري مهمات و سلاح داشته كه در مواقع اضطراري به ديگر دژها كمك مي رسانده است.
سرانجام در سال 1623 ميلادي اين قلعه و ديگر پايگاهها در دهانه خليج فارس را يكي از سرداران صفوي متصرف شد و ايرانيان تا امروز براين پرارزش ترين آبراهه دنيا چيره هستند.

قلعه پرتقاليها

 


دره ستاره ها، در غرب روستاي بركه خلف دره ستاره ها با تنديس ها و بريدگي هاي شگفت انگيز طبيعي كه براثر عوامل فرسايش به مرور زمان به وجود آمده توجه هر بيننده اي را به خود جلب مي كند. مردم اين منطقه براين باورند كه در گذشته هاي دور ستاره اي از آسمان در اين نقطه فرود آمده و موجب شكل يافتن اين دره شده است.

 

">دره اعجاب انگيز چاهكوه، چاهكوه دره اي با احجام و تنديس هاي بي نظير و پوشيده از صدها حفره و كاسه و طاقچه بربدنه عمومي آن با جوي هاي سنگي و چاههاي آب كه از يورش باد، بارش بارانهاي تند و تابش آفتاب داغ پديد آمده است.
اين دره در 100 كيلومتري شهر قشم و در كنار روستاي چاهوي شرقي قرار دارد.

 

 

 

 

 

 

قبرستان انگليسي ها، اين قبرستان باقي مانده محل زندگي شماري از انگليسي ها در زمان فتحعلي شاه است از اين مكان كه در 35 كيلومتري شهر قشم در بندر با سعيد قرار دارد و تنها قبر شماري از ماموران دولت انگليس، دكل ديدباني و قلعه كوچك ساحلي باقي مانده است.

 

مساجد، در قشم از سالهاي اوليه هجري قمري مسجدهايي موجود است كه قديمي ترين آن مسجدشيخ رخ در روستاي کوشه است كه يك بار براثر زلزله ويران شده اما در اواخر قرن سوم آن را بازسازي كرده اند. در كنار مسجد شيخ رخ زيارت شيخ رخ با گنبد ويژه هشت گوش قراردارد. سنگ گورهاي بسيار كهن در گورستان كنارشيخ رخ وجود دارد. از ديگر مسجدهاي قشم مي توان مسجد هلر ، رمچاه و لافترا نام برد.
شاه شهيد، بقعه شاه شهيد از بقاع متبركه است كه بازسازي شده و كوچه آن گسترش يافته است. مردم جزيره درباره شاه شهيد داستانهاي دل انگيز مي گويد.

 

 

All rights reserved-Designed By  silkfly.ir