قبرس

درباره قبرس

 

 

 

 

اطلاعات عمومی

کشور قبرس در سال 2004 به عضويت اتحادیه اروپا درآمد و در سال 2008 پول رسمی آن از پوند به یورو تبدیل گردید و این امر زمینه سرمایه گذاری کشورهای اروپایی را بیش از پیش در اين کشور فراهم نمود. با رفع نگرانی اروپاییان از تبدیل ارز امکان سرمایه گذاری آنان در این کشور افزایش مي يابد. با این تغییر و تحول قبرس به تدریج از حجم سرمایه گذاری دیگر کشورها کاسته و اولویت را به سرمایه گذاران اروپایی می دهد در نتیجه روز به روز شاهد اعمال محدودیت های بیشتری برای سرمایه گذاران غیر اروپایی خواهيم بود .توصیه ما این است که اگر قصدسرمايه گذاري در این کشور را داريد بهتر است كمي سرعت عمل به خرج دهيد.

معاملات پوندي تمامي شرکت ها و موسسات تجاری تنها تا آخر فوریه 2008 معتبر است و از اين تاريخ به بعد تمامي چکها باید به یورو نوشته شود. البته جای نگرانی نیست چنانچه شما پوند به صورت اسکناس یا سکه در اختيار دارید تا آخر وقت اداری روز 30 ژوئن 2008 براي تعویض آن با یورو بدون کسر کارمزد با نرخ ثابت (يك یورو =585274. 0 پوند قبرس ) فرصت داريد. پس از اين تاريخ بانک مرکزی قبرس تا مدت 10 سال برای اسکناس و 2 سال برای سکه نسبت به تبدیل آن به یورو اقدام می كند .

سطح بالای زندگی درقبرس باعث شد تادر سال 2005 میلادی مقام پنجم دنیا را در اين زمینه به خود اختصاص دهد و از كشورهایی مانند انگلیس فرانسه و آلمان پیشي بگيرد.ملاك اين انتخاب سطح درآمد ،بهداشت،آزادی،درصد بیکاری،وضعیت آب و هوایی،ثبات سیاسی ،امنیت،تناسب جمعیت از نظر جنسی،رفاه و سطح زندگی است.

در حال حاضر دولت قبرس و سازمان جهانگردی اين كشور تاکید خود را از دریا و خورشید و سواحل قبرس به ايجاد امکاناتی مانند پایه گذاری ورزش های مختلف و پیشرفت کشور معطوف نموده اند.در این زمينه اتحادیه اروپا 28 میلیون یورو براي تاسیسات زیر بنایی اختصاص داده است.در حال حاضر تیم های بین المللی در حال احداث بنادر جدید در راستاي افزایش امکانات پهلو گیری قایق ها و کشتی های مجلل می باشند. همچنین دولت در نظر دارد با احداث 11 زمین جدید گلف قبرس را به عنوان مرکز گلف مدیترانه معرفي نمايد.

امنیت بالای اجتماعی قوانین اداری بسیار پایدار و تاسیسات زیر بنایی قوی قبرس جایگاه اين كشور را در اروپا به مقام بسیار بالایی ارتقا داده است . با احداث فرودگاه جدید لارناکا که در سپتامبر 2009 به پايان مي رسد و تبديل اين شهر به بندر توریستی شاهد افزایش قیمت ملک و رشد بیشتری در لارناکا نسبت به بقیه شهرهای قبرس خواهيم بود . هم اکنون برگزاري تورهای مختلف با كشتي به سواحل اروپایی ، افریقایی و خاورمیانه سرگرمی مناسبی برای ساکنین قبرس در 6 ماه سال است.

* موقعیت جغرافیایی قبرس

قبرس در قسمت شمال شرقی دریای مدیترانه و محل تلاقي اروپا،آسیا و افریقا واقع است . این جزیره بعد از سیسیلی و ساردیانا سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه است. برخورداری از آب و هوای پاک و طبیعت خدادادی ،موقعیت تاریخی و بناهای قدیمی ،سواحل زیبای شنی،خطوط ساحلی صخره ای،استراحتگاه های کوهستانی،آب های شفاف کریستالی و روستاهاي بکر دیدنی و دستیابی آسان و سریع به هر یک از آنها از ويژگي هاي بارز قبرس محسوب مي شود.

امتیازات جغرافیايی : داشتن 340 روز آفتابی در سال برای ساکنان اروپای شمالی که اكثرا هوای سرد و ابری دارند بسيار لذت بخش است .همچنين تابستان هاي قبرس در مقایسه با اين فصل در دوبی داراي گرماي مطبوع و رطوبت كم است. شرايط آب و هوايي قبرس موقعیتی را فراهم آورده که اروپاییان بیشتر مایل به خرید ملک در قبرس هستند تا دوبی .همچنین شرایط مالکیت قطعی و قابليت انتقال به بستگان درجه یک معاف از مالیات و حق السهم از زمین به صورت مشاع و درصد آپارتمان خریداری شده اين دلگرمی را به خریداران می دهد که همیشه شاهد افزایش رشد زمین بوده و با فرسوده شدن خانه یا آپارتمان نگران افت سرمایه خود نباشند همچنین با توجه به تراکم که از0 6 تا 120 درصد است تقریبا خریداران همیشه به اندازه آپارتمان خود از زمین سهم دارند. بنابراین براي مثال با گذشت 15 سال از زمان خرید ملک که معمولا شروع سیر نزولی آن است همزمان سیر صعودی ارزش زمین آغاز می شود در نتیجه خریدار نگران گذشت زمان نخواهد بود.

همچنين طبيعت زيباي پاییز و بهار و سرزمين برفي تروددوس در زمستان و سواحل زيبا در تابستان همواره پذيراي مسافران قبرس است.

آب و هوا: قبرس با برخورداري از آب و هوای مدیترانه ای تابستان طولانی از ماه می تا اکتبر و زمستان ملایم از ماه دسامبر تا فوریه دارد.بهار و پاییز در این کشور بسیار کوتاه است.با 340 روز آفتابی در سال قبرس آفتابی ترین و پاکترین منطقه مدیترانه محسوب مي شود. کشور قبرس با توجه به تولید انواع میوه و سبزی و صيد روزانه ماهی های تازه یکی از معروفترین کشورهای داراي رژیم سلامتی است.هتل های فراوان سرویس مورد نظر را به توریست ها ارائه مي دهند.ورزش های رايج در اين كشور دوچرخه سواری ،غواصی،ماهیگیری،گلف،اسب سواری،موتور سواری،اسکی (از ژانویه تا مارس)،تنیس و موج سواری است.  

* اطلاعات کلی

پایتخت : نیکوزیا - جمعیت : 200000 نفر

زبان: یونانی زبان رسمی است و انگلیسی زبان دوم محسوب مي شود و آلمانی و فرانسوي نیز در مناطق توریستی مربوط رايج است .

با توجه به تسلط قبرسی ها به زبان انگلیسی و وجود موسسات تحصیلی فراوان به زبان انگلیسی از مقطع مهد کودک تا دکترا مهاجران مي توانند بدون نیاز به یاد گيري زبان یونانی امكان ادامه تحصیل داشته باشند.

مذهب : ارتودوکس یونانی

واحد پول : یورو ارز رایج و رسمی این کشوراست . دلار و پوند انگلیس درتمامي مراکز تبدیل مي شود. سایر ارزهای معتبر در بانک ها قابل تبدیل است. تقریبا از همه نوع كارت اعتباري ( کردیت کارت ) ميتوان استفاده كرد.ساعات کار بانک ها از دوشنبه تا جمعه 8:30 الی 12:30 و دوشنبه ها 15:15 الی 16:45 می باشد.

پاسپورت و ویزا:

اعتبار پاسپورت بايد حداقل 6 ماه باشد و برای اخذ ویزا لازم است به سفارت قبرس در تهران مراجعه شود.

نشاني: تهران -خیابان دزاشیب- خیابان شهید کریمی- پلاک 328 تلفن :22219843

 

فرودگاه و بندر:

 

فرودگاه لارناکا در فاصله 5 کیلومتری جنوب شهر و فرودگاه پافوس در 15 کیلومتری شرق شهر واقع است.

کشور قبرس در حال حاضرداراي دو فرودگاه بین المللی در لارناکا و پافوس است. مبلغ 650 میلیون یورو برای توسعه ترمینال مسافرگیری و افزایش باند فرودگاه لارناکا در نظر گرفته شده و عملیات توسعه نیز آغاز گردیده است. فاز اول كه در نوامبر 2009 افتتاح می شود شامل یک ترمینال مسافری در 3 طبقه به مساحت 98000 متر مربع برای ظرفیت 7.5 میلیون مسافر در سال است. بر اساس برنامه ريزي این فرودگاه در حدود 1100 پرواز هفتگی خواهد داشت که توسط 32 شرکت بین المللی هوایی و 40 خط هوایی به صورت چارتر برگزار می شود .

در حدود 70 خط کشتیرانی با برنامه های منظم در بنادر قبرس در حال فعالیت هستند. ساليانه 4800 کشتی 20 میلیون تن بار در بنادر قبرس بارگیری می کنند و برنامه احداث بندر مسافرتی لارناکا با امکانات پهلوگیری همزمان 7 کشتی مسافربری در دست اقدام است.

حمل و نقل عمومی:

سرويس عمومی شامل اتوبوس تاکسی و تاکسي های عمومی امکان تردد شما را به تمام شهرها فراهم می کند . ارزانترین سرویس عمومی اتوبوس و بعد از آن تاکسی های عمومی است که شما را ازدرب منزل به محل مورد نظر می رسانند ولی صرفا براي شما و در ساعت مورد نظر شما نمی آیند .این سرویس های عمومی ساعات تردد خاصی دارند از اتوبوس گرانتر و از تاکسی ارزانتر هستند .

جمعيت:

دولت بر اساس سرشماری سال 2005 میلادی جمعیت قبرس را 837300 نفر با رشد جمعیت 53. 0% سالیانه تخمين زده است .از این تعداد 77.8 % یونانی و10.5% ترک قبرسی و 11.7% خارجی هستند.

لیماسول: 151000 نفر

لارناکا: 67000 نفر

پافوس: 38000 نفر

جاده:

اتوبان های جاده ای بسیار عالی قبرس شهرهای اصلی نیکوزیا ، لارناکا ، پافوس ، لیماسول و آیا ناپا را به يكديگر مرتبط مي كند.

ارتباطات:

تهيه خط تلفن و اینترنت کار بسیار ساده اي است . با مراجعه به مخابرات ظرف 5 دقیقه صاحب خط موبایل و یک روزه صاحب خط ثابت و اینترنت می شوید.

برنامه هاي تلویزیون قبرس به دو زبان یونانی و انگلیسی پخش می شود همچنین می توانید از سرویس های تلویزیون کابلی یا ماهواره با تنوع بسیار زياد استفاده کنید.

مراكز خريد:

تقریبا نمايندگان تمامی مارک های معتبر دنیا در قبرس حضور دارند و شما می توانید با اطمينان به اصل بودن اين كالاهااقدام به خريد نماييد. فروشگاه های محلی نيز مصنوعات و تولیدات قبرس را ارائه می دهند. ساعات کاری فروشگاه ها از 9 صبح تا يك و بعدازظهرها از 3 تا 7 شب است.روزهای چهارشنبه و شنبه عصرها نیز تعطیل می باشند .البته این ساعات کاری در فصول مختلف مقداری متغیر است.

* مراكز مهم و ديدني

لیماسول:  

لیماسول بندر اصلی قبرس در جنوب اين كشور و بین شهرهای لارناکا،نیکوزیا و پافوس واقع است. این شهر مرکز کارخانجات شرابسازی قبرس است.مرکز توریستی آن به نام یرماسویا در 4 کیلومتری این شهر قرار دارد. با توجه به 11 کیلومتر نوار ساحلی اخیرا از سوي توریست ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. سرویس منظم اتوبوسرانی بین مرکز توریستی و شهر نیز همواره برقرار است. فروشگاه ها و مراکز خرید مدرن این شهر به همراه محله قدیمی آن با خیابان های سنگفرش و باریک و بازار محلی و انواع کافه و رستوران ها تامین کننده سلايق گوناگون مسافران است.مرکز آسانسور زمان در محله قدیمی این شهر بیان کننده تاریخ این کشورمي باشد. همچنین تمامي کشتی های مسافربری از این شهر به مقصد مصر،سوریه،لبنان یونان و.. حرکت می کنند.شهر لیماسول به خاطر شخصیت لیماسولی ها به" شهر شب "معروف است و در منطقه یرماسیو م می توانید شاهد دیسکو و بارها و رستوران های فراوان باشید.

از مكان هاي دیدنی این شهر می توان قلعه لیماسول در بالای بندر قدیمی و موزه قبرس را نام برد.همچنین مي توان به موزه هنرهای فولک و موزه ارکولوجیکال نيز اشاره كرد. چندین مرکز تاریخی و فرهنگی ديگر هم در اطراف لیماسول وجود دارد. آماتوس در قسمت شرقی خارج از شهر زمانی پایتخت پادشاهی شهر بود ولی اکنون توسط دریا پوشیده شده است.قلعه کولوسی یکی دیگر از آثار تاریخی است که ارزش بازدید را دارد.دریاچه نمک آکروتیری در زمستان خانه هزاران فلامینگوی مهاجر است. سواحل معروف اين شهر ساحل داسودی ، ساحل دولتی با شن های سیاه و ساحل لدیز مایل می باشد.

آیا ناپا:

آیاناپا یا منطقه شن های طلایی" بهشت توریست ها" نام گرفته است .سواحل زیبا ، آب های کریستالي و شفاف و همچنین رستوران ها و کافه های آن همگی محیطی بسیار جذاب را برای توریست ها مهیا نموده است.در فصل گردشگري تقریبا اکثر جوانان را جذب خود می کند و در سواحل و خیابان های آن افراد مسن کمتر دیده می شوند.سواحل زیباي آن مخصوصا نیس بیچ و دیسکوهایي كه در مرکز شهر و اطراف خانقاه قرار دارد برای نسل جوان بسیار جذاب است.این خانقاه در دوران ونتینس ها ساخته شده و کلیسای آن در زیر زمین قرار دارد. در مدخل ورودی این کلیسا یک درخت 600 ساله به چشم می خورد. توريست ها می توانند صبحانه ، نهار یا شام خود را در یکی از هزاران رستورانی که در سراسر خیابان اصلی این شهروجود دارد میل نمایند.از بندر این شهر در تابستان می توانید برای تورهای روزانه یا بین شهری تا لارناکا یا لیماسول استفاده کنید.همچنین ساحل شن های طلایی محل بسیار ايده آلي برای علاقه مندان به غروب خورشید است .

پافوس:

پافوس در جنوب غربی قبرس به دو بخش پافوس بالایی و پافوس پایینی تقسیم می شود. بندر اصلی و نوارساحلی همچنین رستورانها بيشتر در پافوس پایینی قرار دارد.پافوس پایینی با برخورداری از بندر ماهیگیری و رستوران هاي فراوان منطقه خوبي براي تفریح و پافوس بالایی با بوتیک های مدرن مرکز خرید خوبی به شمار مي آيد.پافوس دارای مناطق تاریخی زیادی است و یونسکو کل شهر را به عنوان مرکز تاریخی به ثبت رسانده است. ساحل زیبای آن کورل بی ناميده مي شود که با سرویس های منظم اتوبوسرانی به مرکز شهر مرتبط می باشد.

نیکوزیا:

پایتخت جزیره در حدود هزار سال که در مرکز جزیره قرار دارد.پس از هجوم ترک ها در سال 1974 شهر توسط نوار سبز به دو قسمت تقسیم گردید.این شهر بزرگترین شهر قبرس ومرکز تمامي دوایر دولتی است.محل اقامت رئیس جمهور و همچنین مراکز اکثر شرکت های بزرگ در این شهر قرار دارد.مرکز قدیمی آن که بازسازی شده در قرن 16 توسط ونتین ها ساخته شده است.مراکز دیدنی این شهر موزه ها ، کلیساها ، مسجد اومریه و همچنین مراکز خرید مدرن می باشد.اخیرا در مدخل ورودی شهر از طرف لارناکا بازار بزرگ قبرس و مرکز خرید آیکیا نیز افتتاح شده است.

لارناکا:

این شهر با وجود فرودگاه بین المللی قبرس و برنامه در دست احداث فرودگاه جدید و همچنین انتقال بندر مسافربری از لیماسول به لارناکا و با وجود محیط بسیار صمیمی و دوستانه اش مكاني ايده آل براي افرادی است که به زندگی در محیطی امن و ساکت می اندیشند . مرکز این شهر به نام خیابان فینیگوودس یا خیابان نخل با رستوران های محلی مرکز تفریح و استراحت مردم به شمار مي آيد. مسجد حلا سلطان معروف به تکه در نزدیکی دریاچه نمک که در زمستان پذیرای هزاران فلامینگو است زیبایی خاصی به این شهر داده است .امنیت این شهر با توجه به بافت محلی آن نسبت به سایر شهرهای قبرس بيشتر است

 

All rights reserved-Designed By  silkfly.ir